Başkent Yerevan

YEREVAN 2800 YAŞINDA

image1

Dünyanın eski ve hala yaşayan şehirlerinden biri olan Yerevan’ın tarihinin Roma’dan da eski olduğunu duyduğunuza şaşırdınız mı? Evet, Yerevan MÖ 782 yılında kurulan şehir, 2800 yaşında. Yerevan kendine ait bir “doğum sertifikası” olan nadir şehirlerden biri.

ŞEHRİN DOĞUM SERTİFİKASI

image2

MÖ 782 yılında Ermeni Kralı I. Argişti'nin isteği üzerine taşın üstüne çivi yazısı ile kazılan bu doğum sertifikasında, Kuzey Kafkasya'dan gelen hücumları önlemek için bir askeri kale yapıldığını ve bu kaleye "Erebuni" (Yerevan’ın eski adı) adı verildiği yazılıdır.

PEMBE ŞEHRİN MİMARİSİ

image3

Modern Yerevan aynı zamanda “Pembe şehir” olarak da bilinir, bu ismi mimaride büyük rol oynayan volkanik pembe tüf taşından alır. Yerevan yaz gecelerinde muhteşem bir açıkhava müzesine dönüşür. Sovyet-Ermeni mimarisine ait muazzam tarihi binaların, günümüz yapıları ile birleştiğindeki güzelliği, eski ve yeni heykelleri, meydanları, haç-karları, kiliseleri, tarihi anıtları, sokak kafeleri ve hatta çiçekçileri ile Yerevan, sakin ama enerji dolu bir şehirdir.

KÜLTÜR GEZİSİ İÇİN İDEAL

image4

Tarih ve kültür gezisi isteyenler için oldukça çok sayıda müze, katedral, heykel, anıt sunan Yerevan, sanatseverler için operaları, tiyatroları, galerileri ve sokak sanatçıları ile doyumsuz bir gezi vaat eder. 

"Ermenistan’a Gitmek, Uzaktaki Bir Dosta Sarılmak Gibi", Gezi Yazarı Yaprak GÜRDAL Anlatıyor