image65

Merhaba!

 Ermenistan Rehberi Web sitesini ziyaret ettiğinize göre, anlaşılan o ki Ermenistan’ı ziyaret etmek gibi bir niyetiniz var! 

Kim bilir, belki de uzun süredir Ermenistan’a doğru yola çıkmayı düşünüyor, kafanızdaki sorulara cevaplar bulamıyor, emin olamıyor ve bu geziyi  durmadan erteliyordunuz.


Sizden ve aklınızda yer eden soruların varlığından haberdarız!


Ermenistan  ile ilgili çok kaynak var fakat bugüne kadar “Türkiyeli seyyahlar” için Türkçe bir kaynak hazırlanmadı. İngilizce ya da Rusça bilenler bahsettiğimiz kaynakları okuyabilecekleri için şanslı olabilirler lakin o kitap ve broşürlerin genelde Batı ülkelerinden gelen turistler için  hazırlanmış olması, Türkiyeli ziyaretçilerin sorularına istenilen cevapları tam olarak vermeyebilir. 


Türkiye-Ermenistan  sınırının Türkiye’nin Ermenistan’a uyguladığı ekonomik ambargo sebebi  ile kapalı olması ve iki ülke arasında diplomatik ilişkilerin tahsis edilememesi nedeniyle Ermenistan’da bir Türk Büyükelçiliği/Konsolosluğu olmaması, farkına varmadan Türkiye’nin yanı başındaki, doğu komşusu Ermenistan’ın “uzak ve ulaşılamaz” bir ülke olduğu izlenimini yaratıyor.


Merak etmeyin, bu sorunların hiçbiri “Türkiyeli gezginlerin” Ermenistan  ziyaretini gerçekleştirmesi ve güzel hikayelerle Türkiye’ye dönmesi önünde engel değil.


Bu  çalışmanın hedefi Türkiyelilere, Ermenistan ziyaretlerini planlamalarında yardımcı olabilmek; Ermenistan’a geliş rotaları, vize  prosedürü, konaklama gibi temel soruların yanı sıra akıllarına takılan soruları cevaplarken, ülke hakkında tüyolar verip, ziyaretlerini  önerilerimiz ve aktardığımız bilgiler ile daha kolay ve zevkli hale  getirebilmek.

 

Kısaca, ekip olarak biz, Ermenistan’a seyahate çıkmak konusunda kararsız olanlara fikir vermeye çalışıp, zaten karar verenlerin işini kolaylaştırabilmek için elimizden geleni yaptık. 


Eksiklerimiz, unuttuklarımız, atladıklarımız olacaktır. Böyle durumlarda bize ulaşmaya çalışın, sorularınız dışında, seyahatinize yaşadığınız anıları, fotoğrafları, aklınıza tüm gelenleri bizle paylaşın. Biz de onları, bizi takip edenler ile paylaşalım!


Çalışmamıza ek olarak, sizin için bir de “Ermenice Kolay Konuşma Kılavuzu” hazırladık. Ermenistan’a gelmişken, birkaç cümle Ermenice konuşmak isteyenler ya da Ermenice dışında başka bir dil ile anlaşma olanağı olmayan yerlerde kendini ifade zorluğu çekecekler için, bu kılavuz büyük bir yardımcı olacak! 


Proje Yöneticimiz Alin Ozinian, editörümüz Mehmet Yılmaz ve ekibimiz size Ermenistan’ı doğru ve objektif tanıtabilmek için ellerinden geleni yaptılar. 


Kapak ve tasarım konusunda Lora Baytar titizce çalıştı.

 

Burak  ONARAN, Cem Balkan, Cengiz AKTAR, Çiğdem MATER, Emine Uçak ERDOĞAN,  Erol KÖROĞLU, Fatih Mehmet USLU, Levon BAĞIŞ, M. Ragıp ZIK, Melis  BEHLİL, Serdar KORUCU, Sevan NİŞANYAN, Vildan AY, Yaprak GÜRDAL, Yetvart  DANZİKYAN ve Alin Ozinian sizin için Ermenistan ziyaretlerini kaleme aldılar. 


Hepsi  kendi alanlarında uzman olan bu dostlarımız tecrübelerini paylaştılar, gezinizin daha iyi geçmesi için ip uçları verdiler, farklı bölümlerde okuyacağınız yazıları sizin hazırladılar.


Ümit Kıvanç, Serdar Korucu, Yaprak Gürdal ve Sertaç Kantarcı çektikleri bir çok fotoğrafı bizimle paylaştılar. 

Ekibimiz Ermenistan’ı size anlatmak için, bilgilerini, anılarını ve tecrübelerini harmanladılar.

 

Tüm emeği geçenlere teşekkür ediyor, bu çalışmadan yararlanacağınızı umuyoruz.


Bu  yayın “Ermenistan-Türkiye Normalleşme Süreci Destek Programı” (ATNP)  kapsamında, Avrupa Birliği ve İsveç Dışişleri Bakanlığı’nın desteği ile  hazırlanmıştır. Yayın içeriğinin tüm sorumluluğu yalnızca Ermenistan  Rehberi Yazar Grubuna aittir ve yayın Avrupa Birliği’nin, İsveç  Dışişleri Bakanlığı’nın, Avrasya Ortaklık Vakfı’nın veya Program  yürütücüsü Konsorsiyum’un diğer üyelerinin görüşlerini yansıtan bir  belge olarak değerlendirilmemelidir.


 

Ermenistan Rehberini e-kitap olarak okuyabileceğiniz gibi, bilgisayarınıza da kaydedebilirsiniz.

Ermenistan Rehberini İndirin!

Destekleyenler

image66
image67
image68

Sosyal Medya Hesaplarımızı Takip Edin!