Ermenistan'da Neler Yapalım?

Ermenistan keşfetmeye hevesli gezginler için birçok olanak sunuyor. Tarih ve kültürle bezenmiş bu ülkede yapabileceğiniz çok şey var. 


Gezinize büyük ihtimalle Yerevan’dan başlayacaksınız. Yerevan’da yapabileceklerinizi Başkent Yerevan Bölümü’nde özetlemeye çalıştık, zamanınız olduğu takdirde siz bizim önerilerimizden daha çok yer gezerek daha çok şey tadacağınızdan eminiz. 


Önerimiz zamanınız ve şartlarınız el verdiğince Yerevan’ın da dışına çıkmanız, çünkü tarihin en derin izlerini orada bulacaksınız. Ermenistan’ın diğer görülmesi gereken güzelliklerini “Yerevan’dan Ötesi” bölümünde anlattık, mutlaka göz attın.


Ermenistan geziniz komşuyu tanımanın yanı sıra tarih, kültür ve gastronomi konusunda oldukça zengin bir gezi olabilir. Tatil yapmak isteyenler yazın Sevan Gölü’nü kışın ise Dilijan ya da iyi bir kayak merkezi olan Dzaghkadzor’u tercih edebilir. 

image10

Yetvart Danzikyan'dan öneriler duymak isteyenler, "Yerevan'da Kaybolun!" yazısını mutlaka okumalı...

"Ermenistan’a Gitmek, Uzaktaki Bir Dosta Sarılmak Gibi", Gezi Yazarı Yaprak GÜRDAL'dan Size Özel.

image11

Aştarak Ceviz Festivali


2012 yılından beri Ermenistan Aştarak’ta Ekim ayının ilk Pazar günü, türkülü, danslı ve yarışmalı bir “Ceviz Festivali” düzenleniyor. Karmravor (Garmravor) kilisesinin hemen karşısındaki Piyer Bedros Bağdatyan’ın açtığı “Pascal & Diodatto” kafe, festivalin ev sahipliğini yapıyor. 


Ermeni Soykırımından sonra Lübnan’a kaçan, daha sonraki yıllarda ise Fransa ve Avusturya’ya göç eden Bağdatyan ailesi, 2000’li yıllarda Ermenistan’a göç etmeye karar vermiş. Avusturyalı Diran Bağdatyan ve Fransalı Bedros Bağdatyan “Başkasının toprağında yaşamaktan sıkılmıştık, artık yurda (hayreniğe) dönmek vakti gelmişti” diyorlar. 


Ceviz Festivali’ne katılım her yıl gittikçe artıyor. Aştarak’ın ünlü ve lezzetli cevizleri tezgahlarda görücüye çıkıyor, tüm cevizler, soyulmuş cevizler, cevizli sucuklar, baklavalar ve reçeller festivalin baş köşesine yerleşiyor. “Ceviz ayıklama yarışmasına” ilgi büyük. Sonuçların değerlendirilmesi için, gönüllülerden oluşan bir jüri de var. Orkestranın bir an bile dinmediği festival sırasında, meydandaki çocukların gözü ünlü ip cambazı Hambartsum’da. Hambartsum işini aşkla yapanlardan, Sovyetler döneminden beri hayatını atraksiyonları ile kazanan sanatçı. 


Festival sırasında misafirler Karmravor kilisesini de ziyaret etme fırsatı yakalıyorlar. Kilisenin bulunduğu tepeden alan daha da güzel gözüküyor, kadınlar omuz omuza dans etmeye başlıyorlar. Onları seyreden oldukça yaşlı bir kadın göz yaşlarını tutamıyor “Gençlik, sen ne güzel şeymişsin meğer” diye ağlamaya başlıyor.  


Gayane tatik (nine) festivalin belki de en dertlisi. Isıtan güneşe rağmen el işi yün çoraplarını, kat kat elbiselerini çıkarmamış, içi üşüyor belli. Kocası tam 50 yıl önce çocuklarını da alıp, Rusya’ya gitmiş, bir daha da gelmemiş.  “En küçüğü 4 yaşındaydı, 5 balemi (yavrumu) alıp gitti, Rus kadınları yar belledi, sen delisin akıllanmazsın dedi” deyip ağlıyor. 


Misafirlerin çocuklarını sevmeye çalışıyor, bazıları acıyıp yanına oturup dertleşiyor, bazı anneler çekip alıyorlar çocuklarını “deli mi ne” dedikleri yüzü yaşlılıktan buruşmuş Gayane’nin yanından. 

Festival Sevenler için Ermenistan Tam bir Cennet


Caz, film ve sanat festivallerinin yanı sıra, şarap, dolma ve harisa festivallerine da katılabilirsiniz’ Geleneksel dans oyunlarından tutun da, kimin daha hızlı koyun kırpacağına dair düzenlen Koyun Kırpma Festivaline kadar, her türlü çılgınlığın yaşandığı aktivitelere Yerevan ve diğer şehirlerde tanıklık edebilirsiniz!

ERMENİSTAN'DAKİ TÜM FESTİVALLER

"Ermenistan’da Turist Olmak" M. Ragıp ZIK'tan İlk Kez Gelenlere Öneriler...