image3

ERMENİSTAN ROTALARI

Dİrekt Uçuşlarla: Yerevan’a Uçuyoruz!

  


Ermenistan’a İstanbul’dan gelecekler için en kolay ve konforlu yol uçak ile Ermenistan’ın başkenti Yerevan’a (Erivan) gelmek.


Şaşırdınız mı?


Evet, yanlış duymadınız, İstanbul’dan ambargo uygulanan ve kara sınırından geçişin sağlanamadığı Ermenistan’ın başkenti Yerevan’a 2003 yılından bu yana direkt uçuşlar var!


Atlas Global 2016 yılından bu yana, sezona göre sayı değişse de ortalama olarak haftada 4 kez tarifeli ve karşılıklı seferler yapıyor. Sezona ve güne bağlı olarak fiyatlar $300-350 arasında değişiyor. 

Türkiye Vatandaşları İçin Ermenistan Vizesi

image4

Tİflİs Üzerİnden

Transit Uçuşla: Yerevan’a giderken Tiflis’e de uğrayalım!

Uçak biletini biraz daha ucuza getirelim, hatta bir taşla iki kuş vurup, bir şehir daha görelim derseniz, o zaman ilk uçuşunuzu İstanbul’dan Gürcistan’ın başkenti Tiflis’e yapmalısınız. Pegasus, THY ve daha birçok havayolu şirketi haftada birçok kez İstanbul-Tiflis arasında tarifeli sefer gerçekleştiriyor.


Tiflis’ten Yerevan’a Uçalım!

Tiflis ile zenginleştireceğiniz bir gezi seçtiğiniz takdirde, gezinizin ikinci ayağı da olacak, Tiflis-Yerevan yolculuğunu karayolu ya da yine uçakla tamamlayabilirsiniz. Georgian Airways ile Yerevan’a uçmayı tercih ederseniz, yaklaşık $200 gözden çıkarmalısınız, kısaca iki kez havayolu ile seyahati seçerseniz, bu gezi size direkt (İst-Yerevan-İst) uçuştan pahalıya patlayabilir. Ama seçim sizin, keyfinizin kahyası değiliz, konfor sevenlere saygı duyuyoruz, bu ikinci uçuş ile 30 dakikada Yerevan’dasınız!


Tiflis’ten Yerevan’a Karayolu ile Geçelim!

Maceracı gezginler Tiflis-Yerevan arasında karayolunu seçip, geze toza Ermenistan’a varmayı, hem de tassaruf edip, paralarını Yerevan’da harcamayı tercih edeceklerdir. Tiflis havaalanına yakın yerlerden (Sadguris Moedani ya da Ortachala İstasyonu) kalkan Marshrutkalar (minibüsler) sizi yaklaşık 35 Gürcü Larisi karşılığında, 6 saat süren bir yolcuktan sonra Kilikia İstasyonu’na getirecek. Kilikia Akdeniz bölgesindeki eski bir Ermeni krallığının adı ama kuşkusuz turistler için Kilikia, Ermenistan’daki en leziz biralarından biri demek. Bunu da bir yere not edin, Yerevan’a varınca bir soğuk bira ile yolun yorgunluğunu atın. 


Tiflis’ten Yerevan’a Tren Çalışıyor mu?

Tiflis’ten Yerevan tren (yataklı olanları da var) ile de seyahat edilebilir fakat tren biletleri marshrutka’lardan (dolmuşlardan) daha pahalı ve dahası dolmuşlar her yarım saatte bir kalkıyor, bu yüzden karayolu denilince birçok kişi dolmuşları tercih ediyor. Siz yine de biz tren tercih ediyoruz derseniz, seferleri buradan takip edebilirsiniz.


Unutmadan, grupla seyahat edenler, 4 kişi (ya da daha az, bütçe meselesi) oldukları takdirde ticari taksi tipi arabalar kiralayarak (160-200 Gel) da Tiflis’ten Yerevan’a gelebilir.
Dİğer Şehİrlerden Yerevan’a Nasıl Gİdİlİr?

image5


Ermenistan ziyaretinizi İstanbul, Ankara, İzmir gibi İstanbul’a kolay ulaşabileceğiniz bir şehirden yapacaksanız, makul olan İstanbul’dan gelenlerin rotalarını kullanmak. Fakat Karadeniz, Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu’dan gelecekseniz, karayolu ile Gürcistan’ın Batum (ya da Tiflis) şehrine ulaşmanız ve oradan Yerevan’a karayolu ile seyahat  etme şansınız da var. 


Konforunuza düşkünseniz ve havayolu ile seyahatten daha çok hoşlanıyorsanız ve tabii “iki kuruşun hesabını yapmayacağım” diyorsanız, bulunduğunuz ilden İstanbul’a uçmanız ve oradan direkt uçakla Yerevan’a gelmenizi öneriyoruz!


Otobüs Yolculuğu İle: Türkİye’yİ Gezerek Yerevan’a Gİdelİm!

image6

Bu bahsettiğimiz yol seçenekleri bütçenize uygun gelmediyse ya da uçmakla ilgili “minik korkularınız” varsa, size son bir önerimiz daha var, İstanbul’dan Yerevan’a kesintisiz bir otobüs yolculuğu ile de varmanız mümkün. 


Yaklaşık 36-40 saat süren ve büyük kısmı Türkiye’de geçen yolculuk ile Yerevan’a (Erivan) varabilirsiniz. Daha önce belirttiğimiz gibi, karayolu üzerinden Türkiye hudutlarından çıkıp, Ermenistan’a giriş yapma şansınız yok fakat iki ülkenin de komşusu olan Gürcistan karayolu yolculuğunda transit ülke görevini başarı ile yerine getiriyor. 


İstanbul’dan Gümrü ve Yerevan’a düzenli otobüs seferleri yapan birçok firma var. Bu otobüs firmalarının ofislerini Aksaray’da (Emniyet Otoparkı) bulabilirsiniz, maalesef bu şirketler biletlerini internet üzerinden satmıyor, bizzat ofislerine gitmeniz gerekiyor. Bilet fiyatları tek yön $40-50 arasında değişiyor, otobüsler genelde, Karadeniz sahil yolu rotasını takip ederek Sarp sınır kapısından çıkıyor ve oradan Gürcistan’da sırasıyla Batum, Kutaisi, Gori, Tiflis ve Yerevan güzergâhını izliyor.
Kendİ Arabanızla Gelmek İstersenİz?

image7

Diyarbakır, Kars ve Van gibi şehirlerden gelecekler kendi özel arabaları ile Sarp ve Kars-Posof (Türkgözü) sınır kapılarını kullanarak Gürcistan üzerinden yine Ermenistan’a ulaşabilirler. Uzun yolculukları sevenler bu serüvene İstanbul’dan da başlayabilirler!


Hangi yolu, hangi rotayı tercih ettiyseniz, yolunuz açık olsun! 


Umarız düşündüğünüzden de güzel anılar biriktirirsiniz!


Bari Janaparh!  (İyi Yolculuklar)!

Bakın ilk cümlenizi öğrendiniz bile!

Alin Ozinian'ın Kaleminden: "Antep-Halep-Istanbul-Yerevan Hattında Garo’nun Aşırı Güzel Hikayesi..."