image1

Ermenistan Vizesi

Biletimizi Aldık, Vizeyi Nasıl Alacağız?Vize işin en kolay kısmı, gerilmenize hiç gerek yok. Normal (Umuma Mahsus) bir pasaport sahibi iseniz, kolayca Ermenistan vizesi alabilirsiniz, tek gereken şey pasaportunuzun 3 ay geçerlilik süresi olması. Vizenizi, Ermenistan’a karayolu ya da havayolu ile geldiğinizde giriş noktalarından alabilirsiniz. 3000 AMD ($5 ) ücret ödettikten sonra vizenizi almış olacaksınız.Vize alış noktalarının (Yerevan Zvartnoc Havaalanında) hemen yanında döviz büroları bulunuyor. $10 bozdurursanız, bu vize için gerekli ücreti ödemenize yetecek da artacak.

Alacağınız vize 21 günlük olacaktır, 120 gün Ermenistan’da kalmanıza da olanak sağlayan 120 günlük (tek girişli: 15.000 AMD) vize uygulaması var ama genel olarak turistik amaçla gelen TC vatandaşlarına 21 günlük vize veriliyor.


E-Vize Alabilir Miyiz?


Vizenizi yolculuğunuzdan önce çevrimiçi İngilizce formu doldurarak da alabilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya bir göz atınHususİ, Hİzmet ve dİplomatİk Pasaportu Olanlar Ne Yapmalı?


Hususi (Yeşil), Hizmet (Gri) ve Diplomatik pasaport sahibi iseniz, izleyeceğiniz yol farklı olacak. Ermenistan Cumhuriyeti bu pasaportları “görev” pasaportu olarak görüp, Ermenistan’a turistik amaçla gelmediğinizi varsayıyor ve dolayısı ile sizden resmi geliş amacınızı belirten bir belge ya da davetiye talep ediyor. 

Bu durumda Ermenistan’daki resmi bir kurumdan alacağınız davetiye mektubunuz ile Ermenistan Dışişleri Bakanlığı ile direkt temasa geçip vize alabilirsiniz. Bakanlığın hazırladığı özel izin yazısını vize alırken göstererek ülkeye giriş yapabilir, ilk üç gün içerisinde, Bakanlığın vize masasına başvurup vizenizi alabilirsiniz. 

Yeşil ve Gri pasaport sahipleri karayolu ile, yani Gürcistan üzerinden geldikleri takdirde aynı adımları uygulamalı ve akabinde Yerevan’daki Ermenistan Dışişleri Bakanlığı yerine Tiflis’teki Ermenistan Büyükelçiliği’nden vizelerini almalılar. Yeşil ve Gri pasaport sahipleri için Ermenistan vizesi almanın kolay yolu, bu pasaportlarını Türkiye’de belirli bir süre için Normal (Umuma Mahsus) pasaport ile değiştirmeleri olabilir. 

Erol KÖROĞLU'ndan eğlenceli bir gezi yazısı: " Yeşil Pasaportlu Bir Turist ve Dilijanlı Taksici."

T.C. Dışişleri Bakanlığı’nın Ermenistan Vizesi Açıklaması

Ermenistan’a seyahat edecek Türk vatandaşları vizeye tabidir. Umuma mahsus pasaport hamili vatandaşlarımız Ermenistan’a giriş yapacakları sınır kapısında vize alabilmektedirler. Hususi, hizmet ve diplomatik pasaport hamili vatandaşlarımızın ise, sınırda vize alamadıklarından, Ermenistan’a seyahat etmeden önce bu ülkenin diplomatik/konsüler temsilciliklerinden mutlaka vize almaları gerekmektedir.

image2