image4

Ermenistan'da Ulaşım

Yerevan’da (Erivan) ulaşım aracı olarak metro, dolmuş ve otobüs kullanılıyor fakat sizin en sık kullanacağınız ulaşım aracı taksi olabilir çünkü taksi fiyatları oldukça ucuz. 


Taksiler!


Sarı ve rengarenk taksiler kısa ya da uzun mesafelerde size oldukça ucuza mal olacaktır. Sokaktan çevirebileceğiniz taksilerin yanı sıra, telefonunuza GG, Yandex, Noy ve benzeri uygulamaları indirerek daha güvenli ve kolay seyahat edebilirsiniz.


Sokakta bineceğiniz taksilerle mutlaka pazarlık edin, son dakika sürprizi ile karşılaşmayın. 


Yerevan’da 1 km yaklaşık 100 AMD olarak fiyatlandırılıyor, minimum ödeme tutarı ise 600 AMD ($1’dan biraz fazla).Ticari araçlarda standart bir taksimetre uygulaması yok, her firma kendi taksimetresi ile çalışıyor. Sokaklarda duran taksilerin ise bazen taksimetresi olmayabiliyor, şaşırmayın. Daha önce belirttiğimiz gibi gideceğiniz adresi söyleyip, fiyatta anlaşın. Daha da güvenli olmasını istiyorsanız telefon uygulamaları ile çalışan taksilerle seyahat edin.


Metro 


Yerevan metrosu oldukça temiz bir metro fakat tüm şehri birbirine bağlamıyor. Sovyet Dönemi'nde yapılan metronun hedeflenen tüm durakları bitirilememiş. Fakat bazı mesafelerde oldukça rahat kullanılabilir. (Standart fiyat 100 AMD).


Dolmuş ve Otobüsler


Şehir merkezinden uzak bir yerde kalıyorsanız merkeze inmek için dolmuş ve otobüsleri de kullanabilirsiniz, fiyat yine 100 AMD. 


Size bir ipucu verelim, dolmuşlarda ücret Yerevan’da inerken veriliyor! Buna dikkat edin, iki kere ücret ödemek zorunda kalmayın! Araba Kİralama


Yerevan geziniz sırasında farklı bölge ve şehirlere de gitme planınız varsa ve araba kullanmaktan da hoşlanıyorsanız, güvenilir şirketlerden araba da kiralayabilirsiniz. 


Türkiye’deki sürücü ehliyetiniz ile Ermenistan’da seyahatiniz süresince araç sürebilirsiniz.


Sixt, Easyterra, EconomCarRental, Carflexi ve Caravan araba kiralayabileceğiniz başlıca firmalar, internet üzerinden de kiralama yapabiliyorsunuz. 


image5

Yerevan Kart

Yerevan Kart, şehirde hayatınızı kolaylaştıran bir araç olabilir. Kart ile ücretsiz müze ve turistik yerlere giriş yapabilir, şehir turlarına katılıp, şehir içi ulaşımdan yaralanabilirsiniz. Bu kartla ayrıca 150'den fazla ortak kuruluşun (şehrin en iyi restoranları, mağazaları ve otelleri) hizmetlerinden indirimli yaralanabilirsiniz. 


Farklı zaman seçeneklerine göre 4 farklı tip "Yerevan Kart" bulunuyor: Günlük (24 saat), 2 günlük (48 saat), 3 günlük (72 saat) ve sınırsız. Yerevan Kart paketinde ayrıca şehir rehberi, haritaları gibi sürpriz hediyeler de mevcut. Kartı satın almak için birkaç seçenek var. Yolculuğunuzu önceden planlamışsanız, web siteleri üzerinden çevrimiçi satın almak en iyi seçenek olabilir.

image6

Yerevan Havalimanı Zvartnots’tan Şehir Merkezine Ulaşım

Havaalanına indiniz, vizenizi aldınız, ülkeye giriş yaptınız! Tebrikler! 


Valizlerinizde bir sorun çıkacağınızı sanmıyoruz ama her ülkede ve seyahatte olduğu gibi böyle bir sorunda yer hizmetlerine danışın. İngilizce biliyorlar! Eğer siz bilmiyorsanız, Ermenice Konuşma Kılavuzu’nun, “Yolculuk” kısmına bir göz atın! Derdinizi anlatabileceksiniz!


Havaalanından şehir merkezine gidebilmek için iki şansınız var, taksi ve otobüs! İki seçeneği de açıklamaya çalışalım. Rezervasyon yaptığınız otelin adını (ya da kiraladığınız evin) ve adresini mutlaka uçuş öncesinde not edin, havaalanına indiğinizde gerekecektir.


Zvartnots Havaalanı ve şehir merkezi arasındaki mesafe yaklaşık 20 km. ve normal şartlarda 20 dakika sürüyor. Bu mesafe için Zvartnots Havaalanı taksisinin istediği ücret 6000 AMD (yaklaşık $12) fakat telefonunuza indireceğiniz taksi uygulamaları (3000-3500 AMD) ya da havaalanı çıkışında bekleyen taksiciler ile iyi bir pazarlık yaptığınız takdirde 3000 AMD’ye kendinizi şehir merkezine, konaklayacağınız yerin önüne atabilirsiniz!

Yerevan Havalİmanı Zvartnots’tan Şehİr Merkezİne Ulaşım

Yerevan’da taksilerde bahşiş bırakmak, bazı yurt dışı şehirlerinde olduğu gibi mecburi değil, size kalmış. Arzu ettiğiniz takdirde 800 ya da 900 AMD tutan bir sürüşe, 1000 AMD verebilirsiniz. İstemezseniz tabii ki şoför size para üstünüzü iade edecektir.


Hatırlatma! Yerevan’da taksilerde gece tarifesi bulunmamakta ama yukarıda bahsettiğimiz gibi şoförünüzden memnun kaldığınız takdirde bahşiş vermek gibi alışkanlıklar da var. 


Havaalanı ve şehir merkezindeki Yeritasartakan metro istasyonu arasında gün içinde her yarım saatte bir kez otobüs seferi var. Sefer sayısı gece 10 ve sabah 7 arasında saatte bire düşüyor. Ücret tek kişi için 300 AMD, taksi ile kıyaslarsanız oldukça uygun. Eğer şehir merkezinde kalıyorsanız, otobüsün sizi indireceği noktadan otelinize 600-1000 AMD vererek ulaşabilirsiniz. Yine pazarlık yapmayı unutmuyoruz!


Araç kiralamak isteyenler havaalanında ya da şehir merkezinde istedikleri araçları kiralayabilirler. 

Uluslararası şirketlerin internet sayfalarından çevrimiçi araç kiralayabilirsiniz.

image7