image57

Ermenistan'a Gelmeden Önce

Hangi Mevsimler Tercih Edilebilir?Ermenistan dört mevsimin de gayet güzel yaşandığı bir ülke, tabii sizin alışık olduğunuz mevsimsel şartlar, özellikle yaz ve kış aylarında, burada daha sert ve acımasız olabilir. 
Siz ziyaretinizi kış ayında planlamak istiyorsanız, sorun yok; otellerde herhangi bir ısınma sorunu yok, kılık-kıyafetinizi ona göre ayarlarsanız, kar altındaki Yerevan’ı ve diğer görülesi şehirlerin (Kışın Sevan gölünü karlar altında mutlaka görün!) tadını çıkarabilir, Ermenistan konyağı ve şarabı ile içinizi ısıtabilirsiniz!Haziran’dan itibaren, yazın kendini oldukça güzel hissettirdiği bir şehir Yerevan, sıcaklık yine alışık olmadığınız kadar yükselebilir ama iyi bir haberimiz var: Yerevan’da nem yok!Karasal iklim olduğundan, geceleri yayılan serinlik sizi çok memnun edebilir. Güneş battıktan sonra yemeler, içmeler, gezmeler çok cazip hale gelebilir hele Yerevan’ın açıkhava restoranları ve kafeleri düşünülürse.

Kışın Zorlanabilirsiniz

Türkiye’de doğunun, örneğin Kars’ın soğuğunu, karını hatta buzunu bilenler ne demek istediğimizi daha iyi anlayacaklardır. 


Kış, İstanbullular için Yerevan’da biraz korkutucu olabilir. -4 ve -10 aralığında seyreden kış günleri bazı dönemlerde -30 dereceye kadar düşebilir. 


Aralık ayından itibaren eksilere inen hava sıcaklığına, yoğun ve bazen mart ayına kadar kalkmayan karı da eklersek, bir gezginin ilk ziyareti için koşullar biraz zorlayıcı olabilir.

image58

YAZLAR HARİKA

Yaz tatilini Ermenistan’da geçirmek dileyenler, havuzu olan daha sakin otellere bir göz atıp, gezilerini yarı tatil olarak da geçirebilirler. Ayrıca Yerevan dışına çıkmaya niyeti olanlar Yerevan’daki sıcak günlerde daha serin olan Dilijan, Sevan ve Ağveran gibi bölgelerde oldukça güzel zaman geçirebilirler.


Ermenistan’a ilk gelişinizde bizim size önereceğimiz mevsimler sonbahar ve ilkbahar. Havanın yürüyerek dolaşmaya, ülkeyi tanımaya en elverişli olduğu mevsimler bizce bunlar.image59

Baharda Bir Cennet

Nisan ayında yumuşayan hava ile birlikte canlanan doğa Yerevan’da ve tüm ülkede görmeye değer. Sebze ağırlıklı ve vejetaryen ve vegan beslenme tutkunları, Nisan ve Paskalya ile birlikte başlayan bu dönemi oldukça sevecekler, ismini duymadıkları onlarca yeni otu deneme şansı bulacaklar. Bu mevsimin tüm güzelliğinin yanında en olumsuz tarafı çok kısa sürmesi, bazen mayıs ayının ortalarında yaz başlıyor.

image60

Altın Sonbaharda Ermenistan!


Sonbahar belki de Ermenistan’ın en güzel mevsimi. “Altın Sonbahar” (Vosge Aşun) adı verilen mevsim, şehrin solan yapraklar altında altın sarısına, kızıl-kırmızıya, büyülü bir portakal rengine büründüğü çok özel bir dönemi. Eylül sonundan Kasım ortasına kadar devam eden bu günleri Yerevan ve diğer şehirlerde yaşamak hayatınızın unutamayacağınız tecrübelerinden biri olacak. 

Sonbahar özellikle romantik bir gezi isteyenlerin tercihi olabilir. Doğanın tüm güzelliğine, Yerevan’ın geniş sokaklarının yanı sıra, tarihi dokusu, parkları ve kafeleri eklenirse, sadece sokaklarda gezinti yapmak için bile bu mevsimde Ermenistan’ı ziyaret etmenin ne kadar güzel olduğunu göreceksiniz.

image61

Yanımıza Ne Alsak


Yerevan ve gitmeyi planlıyorsanız diğer şehirlerin haritalarını mutlaka telefonunuza (Google-map) çevrimdışı olarak kaydedin, bu size istediğiniz adresi bulmakta çok yardımcı olacak. Telefon uygulamaları ile aranız yoksa Zvartnots havaalanına iner inmez danışma (information) masalarına uğrayıp, içinde haritaların da bulunduğu tanıtım kitapçıklarından almayı unutmayın.


Geleceğiniz mevsime göre kıyafetlerinize mutlaka dikkat edin. Kışın soğuk olduğunu bir kez daha hatırlatalım. Kalın kazaklar, sıcak tutan montlar, kaymayan botlar hatta yünlü-termal iç çamaşırlarınızı (gülmeyin! Ne demek istediğimizi anlayacaksınız!) valize atın deriz! 


İlkbahar ve sonbahar gezgini iseniz portatif bir şemsiye ve hafif bir yağmurluk da yanınıza alın. Yazın gelecekler şehirde dolaşırken yüksek faktörlü bir güneş kremine ihtiyaç duyabilir, şehrin 850-1000 metre yükseklikte bulunması hızlı ve beklenmeyen bir bronzlaşmaya sebep verebilir. Takabilenler şapka da taksın!


Nakit paranızı Amerikan Doları ve Euro şeklinde getirin, en pratik yol bu. Otellerde ve Yerevan’daki mağaza, restoran/kafelerde Türkiye’deki banka ya da kredi kartınız ile ödeme yapabilirsiniz fakat mutlaka nakit paraya da ihtiyacınız olacaktır.


Türkiye’deki telefon operatörünüz Yerevan’da (roaming ücretlendirmesi) ile çalışacaktır, gelmeden operatörünüzden gerekli bilgiyi alıp, yurt dışı paketlerinden birini seçebilirsiniz. Telefon bağlantısına çok ihtiyacınız olacak ise tabii ki yerel bir operatörden hazır kart almanız daha ekonomik olacak. Detaylar için “Ermenistan ile İlgili Hızlı Cevaplar” bölümüne göz atabilirsiniz.Ermenistan Rehberini Unutmayın!

Yanınıza mutlaka sizin için hazırladığımız “Ermenistan Rehberi”ni almalısınız. Rehberi PDF formatını rahatça indirebileceğiniz ve çıktısını alabileceğiniz formatta hazıradık. Basılı değil de online veriden hoşlananlar, internet sitemizden ve sosyal medyadaki hesaplarımızdan (facebook, instagram ve twitter) bize ulaşabilirler.

image62


Özel kullandığınız ilaçlarınız var ise, yanınıza alın, muadillerini bulsanız da birebir aynılarını bulamayabilirsiniz. Ayrıca son sağlık düzenlemelerinden sonra  bazı ilaçlar ancak reçete ile alınabiliyor.


Unutmayın, Yerevan’da modern hayatın gerektirdiği her türlü ürünü ve hizmeti satın alabilirsiniz. Her şeyi beraberinizde getirmek zorunda değilsiniz, unuttuğunuz şeyleri buradaki mağazalardan temin edebilirsiniz. Yanına aç kalırım korkusu ile bisküvi, karanlıkta kalırım endişesi ile mum getirenler gördük, yapmayın sakın böyle şeyler!


Ve en önemlisi gelirken Türkiye’den arkadaşlarınız, dostlarınız (yoksa bile emin olun hemen edineceksiniz) için ne getirebilirseniz? Kuşkusuz ilk sırada baklava ve lokum (unutmadan Ermenistan’ın lokum ve baklavasını da deneyin, özellikle Gavar baklavası tanıdığınız baklavadan farklı fakat muhteşem bir lezzet!) var, Ermenistanlılar tüm diğer halklar gibi “Turkish delight” nedir biliyor ve seviyorlar. Bizim ilk önerimiz bunları armağan olarak seçmeniz. Ama yaşadığınız şehrin ve bölgeniz spesiyaliteleri varsa neden olmasın, incir kurusu, pişmaniye, badem şekeri ve Şam fıstığı dostlarınız için gayet güzel hediyeler olabilirler.


Yanınızda getirecekleri söylediğimize göre mutlaka evde bırakmanız gerekleri de söyleyelim; önyargılarınızı mutlaka evde bırakın, bu ülkeye tanımaya, öğrenmeye ve keşfetmeye gelin!

Fotoğraf makinenizi mutlaka yanınıza alın demiyoruz, iyi bir gezginin onsuz seyahate çıkmayacağını iyi biliriz! 

Ermenistan'ı En İyi Tanıtan Belgeselleri Sizin İçin Derledik! Mutlaka Göz Atın!

Ermenistan'ı Ziyaret Edin

  

Ülkeyi kafanızda canlandırmanıza yardımcı olacak kısa bir video.

Bilinmeyen Köşelerde Ermenistan

  

Ünlü mutfak şefi, yazar ve gezgin Amerikalı Anthony Bourdain’in CNN için hazırladığı “Bilinmeyen Köşeler” (Parts Unknown) adlı çok konuşulan programı için 2018 yılının Nisan ayında Ermenistan’daydı. Hayatını kaybetmeden önceki, tarih, siyaset ve yemekler ile dolu son programında, Modern Ermenistan hangi toplumsal unsurlardan etkilendiğini, Ermenistan’ın kültürel olarak batılı köklere sahip olduğunu, Ermenilerin zanaat ya da meslek öğrenmedeki becerisine kadar birçok konuyu ele aldı.

Ermenistan, Nuh'un Ülkesi

  

Ermenistan hakkında yapılmış belgesellerden belki de en geniş içeriğe sahip olan bir görsel şölen! Yerevan şehrinin nasıl kurulduğu ve tarihi hakkında güzel bir anlatı, Antik mimari için doyurucu bir giriş ve en önemlisi Ermenistan coğrafyasına toplu ve bütüncül bir bakış sunuyor.  Ermeni alfabesinin nasıl ortaya çıktığını, Dilijan’ın güzelliklerini, Echmiadzin’in tarihini, Khajkar’ın Ermeni kültüründeki önemi ve Ermenistan kırsalındaki sayısız sanat eserini yakından tanıyabilirsiniz. 

Once in a Lifetime Journey

  

Seyyah Laura McKenzie, ünlü programında Ermenistan’ı da ziyaret etti. Başkent Yerevan başta olmak üzere, Ermenistan'ın tarihi, kültürü ve Hristiyanlık tarihini anlatan belgeselde McKenzie ayrıca şehrin şirin köşelerini,  marketlerini, organik pazarlarını geziyor ve gördüğü modern şehir karşısında şaşkınlığa uğruyor. Belgeselde ayrıca Yerevan dışına çıkıldığında görülebilecek önemli şehirler ve Tatev’den nefes kesici görüntüler hatta geleneksel halı yapımı ile ilgili eğlenceli bilgiler var.

Roma'dan Eski Kent Yerevan

  

Yerevan’ın antik çağdaki yeri ve önemi irdeleyen tarihi belgesel. Yerevan’ın nasıl kurulduğu, isminin nereden geldiği ve Ermenistan’ın komşu uygarlıkların kayıtlarında nasıl geçtiği sorularına yanıt arıyor. Geçmişten bugüne Yerevan’ın sosyo-ekonomik gelişimi, Ermenistan’ın tarih boyunca hangi işgallere uğradığı ve bunlardan nasıl etkilendiği anlatılırken, Yerevan’ın Roma’dan da eski bir şehir olduğu gerçeğinin altı çiziliyor.

Ermenistan'da Bir Hafta

  

Nogarlicnoonions sitesinden tanıdığımız Lübnanlı blogger Anthony Rahayel Ermenistan yolculuğu için uçağa bindiği ilk andan itibaren görüntülediği yolculuğunu bizimle paylaşıyor. Arapça olduğu için çok anlayamayacaksınız ama 2018 yazında çekilen görüntüler size şehir ve özel lezzetler hakkında oldukça geniş bilgi verecek.

Ermenistan'da Bulunan En Eski 10 Şey

  

10 dakikalık bu kısa film, Ermenistan’da bulunan en eski şey 10 şeyi anlatırken, insanlık tarihi açısından önemli izlerin Ermenistan’daki yansımalarını ele alıyor. Ermenistan’ın insanlık tarihinde ne kadar geriye gittiğini büyüteç altına almamızı sağlayan bir önemli bir video.

Kutlamaların Şehri Yerevan

  

Yerevan’ın dünyanın en eski şehirlerinden biri olmasına rağmen bugünkü modern görünümünü, insanlarını ve SSCB’den ayrıldıktan sonraki dönemini anlatan belgesel, Ermenistan’ın yabancı yatırımlara karşı davetkar atmosferini anlatıyor. Yerevan’ın tarihsel arka planının zenginleştirdiği mimari evrimin yanında modern Ermenistan’ın en önemli merkezlerinden Tumo Center konusunda bilgiler de veriliyor.

Ermenistan Gezisi Öncesinde Ülkeyi ve Kültürü Kitaplar ile Tanımaya Ne Dersiniz?

Ne Okusak?

image63

Önceliği Türkçe eserlere verdik, İngilizce bilenler için ek önerilerimiz de var • İki Yakın Halk İki Uzak Komşu, Hrant Dink
 • Ararat'a Bakmak -Modern tarihte Ermenistan, Ronald Grigor Suny
 • Taşlar Ülkesine Yolculuk, Vasili Grossman
 • Boşluğun Gücü - Tarihi Ermenistan'da Taşlarla Konuşmak, Chahinian
 • Ermeni Kültürü ve Modernleşme, Anahide Ter Minassian
 • Ermeniler ve Modernite, Boğos Levon Zekiyan
 • Ermeni Halkının Tarihine Kısa Bir Bakış, George A. Bournoutian
 • Ermenilerin Tarihi, René Grousset
 • Her Yerde Ermeni Var, Vahram Mavyan
 • Yakındaki Uzak Ülke Ermenistan, Osman Bayazıt
 • Mitolojik Ermeni Tarihi, Keğam Kerovpyan
 • Modern Ermeni Edebiyatı, Kevork B. Bardakjian
 • ·Zamanlar, Mekânlar, İnsanlar, Kevork Pamukciyanİngilizce


  

 • Armenia: Cradle of Civilization, David Marshall Lang
 • Masterpieces from An Enduring Culture, Van Lint & Robin Meyer 
 • The Crossing Place: A Journey Among the Armenians, Philip Marsden 
 • There Was and There Was Not: A Journey through Hate and Possibility in Turkey, Armenia, and Beyond, Meline Toumani
 • Armenia: A Journey Through History, Arra S. Avakian Armenia: Masterpieces from an Enduring Culture, Theo Maarten van Lint
 • A Concise History of the Armenian People: From Ancient Times to the Present, George A. Bournoutian
 • Armenian History: A Journey for Children, Helen Norsigian Rowles
 • A History of Armenia, Vahan M. Kurkjian
 • Armenian Myths and Legends: The History of the Mythology and Folk Tales from Armenia, Charles River Editors 

image64