image2

Ermenistan Gezisini Planlamadan Önce

Ermenistan’a nasıl geleceğiniz, Ermenistan vizesini nasıl alacağınız, nerede konaklayabileceğiniz,  nereleri gezebileceğiniz,neler tadabileceğiniz ve ülke ile ilgili genel bilgiler aktarmadan önce, kuşkusuz bu gezi konusunda karar verebilmek için daha önemli verilere ihtiyaç duyacaksınız. 


İki ülke arasında tahsis edilmemiş diplomatik ilişkiler, kapalı sınırlar, Türkiye basınında görmeye alıştığımız nefret söylemi haklı olarak bir Türkiyeli için Ermenistan’ı ziyaret etmek isteğine ek olarak, beraberinde korkuları ve önyargıları da getiriyor. 


“Türkiyeli olarak bize nasıl davranırlar?” ve “Kendimizi güvende hissedebilir miyiz?” soruları son yıllarda en çok duyduğumuz endişeler. 


Bir Türkiyeli olarak, Ermenistan’ı ziyaret etmekten korkmayın, gönül rahatlığıyla Ermenistan’ı ziyaret edebilirsiniz.

image3

Uzak ama Yakın ve Tanıdık Bir Ülke

 

Yaklaşık 25 yıldır Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Ermenistan’ı ticari ve turistik sebepler ile ziyaret ediyor; bugüne kadar yaşanan kötü bir olay, ne mutlu ki, yok. Aksine, birçok ziyaretçinin anlattığı gibi, Türkiye’den olduğunuzu duyduklarında Türkçe ya da Azerbaycan diliyle sizinle konuşmaya çalışan satıcılar ve taksiciler ile karşılaşmanız çok muhtemel. Daha önce Ermenistan’ı ziyaret edenlerin benzer anılarını, kitabın farklı bölümlerinde okuyabilirsiniz. Bu kitap için özel olarak yazılmış yazılar, kişisel deneyimleri yansıttığı için size benzersiz bir pencere sunacak. 


Ermenistan, Türkiyeli bir ziyaretçi için, uzak gibi gözüken ama yakın ve tanıdık bir ülke. İnsanların günlük alışkanlıkları, hayat tarzları, aile ilişkileri, yemekleri hatta yüzleri size hiç yabancı gelmeyecek.


Eğer İngilizce veya Rusça biliyorsanız, geziniz sırasında oldukça rahat iletişim kuracaksınız. Bilmiyorsanız paniğe kapılmayın, hazırladığımız konuşma kılavuzu kuşkusuz sizi sular seller gibi Ermenice konuşturmaya yeterli gelmeyecek fakat geziniz sırasında en büyük yardımcınız olacak.

Ermenistan konaklama konusunda neredeyse Avrupa ülkelerine benzer fiyat seçenekleri sunuyor, oysa yeme-içme Türkiye’ye nazaran oldukça ekonomik, özellikle et severler için Ermenistan tam bir cennet. Domuz eti yemeyi tercih etmiyorsanız, dana, koyun, kuzu, tavuk başta olmak üzere birçok tanıdık lezzeti burada bulabileceksiniz. Size nerede ne tadmanız gerektiği konusunda önerilerde bulunacağız.


Söylemekte yarar var; eğer İstanbul Ermeni mutfağının spesiyalitelerini bilen ve seven biriyseniz, Ermenistan’da onları bulamayacaksınız. Zeytinyağlı dolmalar, topikler, pilakiler yerine sizi burada daha “Anadolulu” bir mutfak ve ızgara etler, keşkekler, etli dolmalar, çeşit çeşit turşular, peynirler, ekmekler, ev şarapları ve lavaşları karşılayacak.

 

image4

Ermenİstan'a GİdİYoruz!

İstanbul’da duyduğunuz Batı Ermenicesini de aramasın kulaklarınız, Ermenistan’ın yerel halkı Doğu Ermenicesini kullanıyor. Kabaca tarif etmek gerekirse Doğu Ermenicesi (Ermenistan dışında, İran Ermeni Diasporasının dili) ve Batı Ermenicesi (genel Diasporanın dili) Türkçe ve Azerbaycan dili kadar birbirinden farklı.


Ermenistan geziniz öncesinde otel, uçak hatta vize işlemlerini bile çevrimiçi yapabilir, özellikle Ermenistan tarihi ve Yerevan (Erivan) hakkında birçok bilgi edinebilirsiniz, sizlere gelmeden ne seyredip, ne okuyacağınız hakkında da tüyolar vereceğiz. Konaklama konusunda yardımcı olmaya çalışıp, şehir içi ve dışı ulaşım seçeneklerini anlatacağız. Ne yenir, ne içilirden tutun da dönerken ne hediye alacağınız konusunda bile önerilerimiz olacak! 


Ermenistan’ın başkenti Yerevan’a ayak bastığınızda daha önce duyduklarınızdan ve kafanızda canlandırdığınızdan farklı bir şehir bulacağınızı düşünüyoruz.


Osmanlı İmparatorluğu’nda doğup büyüyen Ermenilerin, vatanlarından ayrılmak zorunda kalıp bu topraklara vardıklarında yaşadıkları yerlere Malatya, Zeytun, Arabkir gibi adları vermiş olmaları sizi önce şaşırtsa da gidenin arkasından tez dönsün diye su döken, büyüklere hürmetten toplu taşımada onlara yer veren, nazar değmesin diye tahtaya vuran Ermenistanlılar size çok tanıdık gelecek.  Ermenistan Rehberini e-kitap olarak okuyabileceğiniz gibi, bilgisayarınıza da kaydedebilirsiniz.