Hızlı Bilgiler

Ulaşım Ve KONAKLAMA

image21

Türkiye’den Ermenistan’a direkt uçuş ya da Gürcistan aktarmalı kara ve havayolu ile kolayca ulaşabilirsiniz. Ermenistan Rotaları bölümünde çok daha detaylı bilgi bulmanız mümkün.


Ermenistan’a kara ve havayolu ile gelenler, giriş yapmadan önce yaklaşık 5 USD karşılığında 21 günlük turist vizesi alabilirler. Hususi, Hizmet ve Diplomatik Pasaportu olanların vize alabilmesi biraz daha zaman alacaktır, lütfen Ermenistan Vizesi bölümüne göz attın.

NAKİT, HAVALE VE BANKALAR

image22

Ermenistan’da harcamak için öngördüğünüz nakit paranızı USD ve Euro şeklinde getirin, en pratik yol bu. Otellerde ve Yerevan’daki mağaza, restoran/kafelerde Türkiye’deki banka ya da kredi kartınız ile ödeme yapabilirsiniz fakat mutlaka nakit paraya ihtiyacınız olacaktır.

ŞEHİR İçİ Ulaşım

image23

   

Yerevan’da ulaşım aracı olarak metro, dolmuş ve otobüsler kullanılıyor fakat sizin en sık kullanacağınız ulaşım aracı taksi olabilir çünkü taksi fiyatları oldukça ucuz. Ermenistan’da kendi aracınızı kiralayarak da gezebilirsiniz. Daha çok bilgi için Ulaşım bölümünü ziyaret edebilirsiniz.


Telefon – İnternet

image24

Geziniz sırasında kuşkusuz telefon ve internet hizmeti almak isteyeceksiniz, Türkiye’deki operatörler (Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone) Ermenistan’da roaming üzerinden hizmet veriyorlar. Bazılarının oldukça uygun yurt dışı paketleri de bulunuyor. Operatöründen daha detaylı bilgiye ve size en uygun pakete ulaşabilirsiniz. Yerel hazır kart kullanmak isteyenler; Ermenistan’da Viva Cell MTS, Beeline ve Ucom operatörlerine ait müşteri ofislerinden hazır kart alabilirler. Hyüsayin poghota denen Kuzey caddesinde (North Ave.) bu ofisleri bulabilirsiniz, daha detaylı bilgi ve ofis adresleri için, web sitelerini (İngilizce) ziyaret edebilirsiniz. Viva Cell MTS Beeline Ucom

Şehİrler arası ulaşım

image25

 Şehirler arasında taksi-dolmuş, otobüs ve tren ile ulaşım sağlanabilir ama önerimiz eğer gideceğiniz şehirde tarihi ve kültürel mekanları da görmek istiyorsanız, günlük tur operatörleri ile hareket etmeniz. 

Sağlık Sİgortaları

image26

Ermenistan vizesi için herhangi bir yolculuk-sağlık sigortası yaptırmanız gerekmiyor, Ermenistan’ın böyle bir şartı yok fakat siz yolculuk öncesi alışkanlığınız gereği, beklenmeyen durumlar için sigorta yaptırmak isterseniz, Türkiye’deki herhangi bir acenteden Ermenistan’ı da kapsayan bir yolculuk sigortası yaptırabilirsiniz. Halihazırda kullandığınız sağlık sigortanız yurt dışını da kapsıyor ise, büyük ihtimalle Ermenistan’da hastane ve eczanelerde de geçerli olacaktır. Kesin cevabı, sigorta şirketinden öğrenebilirsiniz fakat birçok şirket bize geçerli olduğu bilgisi vermiş bulunuyor..

Acil Paraya İhtiyaç Duyduğunuzda

image27

Acil paraya ihtiyacınız olduğu durumlarda üzerinde “Maestro, Visa” gibi ibareler bulunan ATM’lerden Türkiye’deki (Hangi banka olduğunun önemi yok) TL hesabınıza ulaşabilir, para çekebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken şey, sadece TL hesabınızdan para çekebileceğiniz ve bakiye sorma vb. işlemler yapamayacağınız. Gündelik para çekme limitiniz, Türkiye’deki bankanızın uyguladığı “Yurt dışında günlük para çekme limiti” kadar olacaktır. Ermenistan’daki ATM’ler ise bir kerede en çok 150.000 AMD (yaklaşık 310 USD) çekmenize izin verecek, daha fazla nakit paraya ihtiyacınız var ise, birkaç kere para çekmeniz gerekebilir. Türkiye’den Ermenistan’a döviz havalesine maalesef şu anda birçok banka izin vermiyor. Kendi bankanız ile görüşerek detaylı bilgi alabilirsiniz, bizim görüştüğümüz bankalar bu gibi durumlarda MoneyGram uygulamasını önerdiler. Oldukça pratik ve hızlı olan bu yöntemle Türkiye’deki Denizbank ve Kuveyt Türk bankaları ile Ermenistan’da herhangi bir kişiye ya da banka hesabına para göndermeniz mümkün. 

Detaylara buradan bakabilirsiniz.

Acil Durum – Önemli Telefon Numaraları

Ermenistan ile Türkiye’nin diplomatik ilişkisi olmadığından dolayı, karşılıklı olarak büyükelçilikler ve konsolosluklar yok. Dolayısı ile Ermenistan’ı ziyaret eden bir Türkiye vatandaşının, kötü bir durumda başvuracağı bir Türkiye Konsolosluğu bulunmamakta, bu tip bir durumda Türkiye vatandaşları ile en yakındaki ülke olan Gürcistan Türkiye Konsolosluğu ilgileniyor. Ermenistan’da herhangi zorlu bir durumda Tiflis Türkiye Konsolosluğu ile iletişime geçmenizi öneriyoruz. 

Türkiye Tiflis Büyükelçiliği

Web: http://tbilisi.emb.mfa.gov.tr/Mission

Adres: 35, Chavchavadze Avenue 0162 Tbilisi - Georgia 

E-mail: embassy.tbilisi@mfa.gov.tr

Tel: 00 995 32 225 20 72, 00 995 32 225 20 78 (Konsolosluk Şubesi)

Tel: 00 995 32 225 06 66 (Büyükelçi Sekreteri) 

Tiflis ile irtibat sağlayamadığınız acil bir durumda, Yerevan’daki Ermenistan Dışişleri Bakanlığı ile de görüşüp, kendilerinden Tiflis’teki Türkiye Büyükelçiliği ile iletişime sokmalarını dileyebilirsiniz.

Ermenistan Dışişleri Bakanlığı

 

Web: https://www.mfa.am/en/

Adres: Government House #2, Vazgen Sargsyan 3, Yerevan 0010,

Tel.: +374 60 620000

Fax: +374 60 620062

 E-mail: info@mfa.am 

Ermenistan içerisindeki önemli telefonlar

İtfaiye: 101

Polis: 102

Ambulans: 103

Kriz Yönetimi Merkezi: 911, 101.

Yerevan Belediyesi Acil Durumlar: 108

Ermenistan Ombudsmanı (İnsan Hakları Savunucusu) Acil Hattı: 118

Tatil Günleri

Ermenistan'da mağazalar, restoranlar ve marketler genellikle tatil günlerinde açıktır. Fakat devlet daireleri ve resmi kuruluşlar için aşağıdaki günler tatildir. 

Noel ve Yeni Yıl: 31 Aralık ve 6 Ocak

Ermenistan Ordusu Kuruluş Günü: 28 Ocak

Uluslararası Kadınlar Günü: 8 Mart

Ermeni Soykırımı Kurbanlarını Anma Günü: 24 Nisan

İşçi Bayramı: 1 Mayıs

Zafer ve Barış Günü: 9 Mayıs

Cumhuriyet Bayramı: 28 Mayıs

Anayasa Günü: 5 Temmuz

Bağımsızlık Günü: 21 Eylül