image3

Yerevan'da Minik Mutluluklar

Size Yerevan’a nasıl gelebileceğinizi, şehir içinde nasıl seyahet edebileceğinize dair bilgiler verdik. Gezebileceğiniz belli başlı tarihi ve kültürel yerleri anlatmaya çalıştık. Nerelerde neleri tatmanız gerektiği konusunda önerilerde bulunduk. Dönerken yanınızda götürebileceğiniz şeyler konusunda da tüyolar verdik. Bize tüm bu bilgilere yapılacak minik bir ek var; Yerevan’da kendinize verebileceğiniz minik hediyeler, kısacası tadını çıkarabileceğiniz minik mutluluklar...

Yetvart Danzikyan'ın Kaleminden: "Yerevan’da Kaybolun..."

image4

Pulpulaklar

Bizce ilk sırada gelen şey Pulpulaklar, yani sokak ortasındaki su içmek için özel olarak tasaralanmış fısliyeli çeşmeler. 1920 yılından itibaren şehrin her yerine yapılan bu pulpulaklar, özellikle yaz aylarının kurtarıcıları. Herhangi bir bardak yardımı olmadan, içebileceğiniz su oldukça temiz, içmekten çekinmeyin. Size son bir sır verelim, Yerevan pulpulaklarını içinde suyu en güzel ve soğuk olanın Cumhuriyet Meydanı olduğu söylenir. Pulpulaklar ayrıa güzel bir buluşma noktasıdır. Randevu verirken “Meydandaki Pulpulakın yanına gel” diyebilirsiniz! 

image5

Minik ve Sade Sokak Kafeleri Yerevan’ın Olmazsa Olmazıdır

Bazen bir kahve, yaz sıcağında soğuk bir bira, ya da sonbahar üşütmeye başladığında kaldırım üzerindeki masanızda bir kadek kırmız şarap ve etrafa dağılan kızıl, sarı yapraklar... Kendinize bu iyliği yapmak isterseniz Opera Meydan’ın bir ait sokağındaki Gemini Cafeteria’da biraz zaman geçirin deriz. Geminin harika kreplerinden de mutlaka tadın! Köşesindeki çiçekçiden sevdikleriniz ya da kendiniz için bir buket çiçek alabileceğiniz gibi, hemen karşısındaki sokaktaki 13. yüzyıla ait Surp Zoravor Kilisesi’ni de ziyaret edebilirsiniz. 

image6

Basturma’nın En İyisi

Ermenistan’ın “basturmasının” lezzetinden bahsetmiştik. Peki Abovyan caddesinde gezinirken, bir pastırmalı sandviç molası vermeye ne dersiniz? Diyetteyim derseniz protein değeri oldukça yüksek pastırmalı omleti de deneyebilirsiniz. Bahsettiğimiz kafenin adı çok manidar: Basturma. Çünkü Yerevan’In en harika ev pastırmasını yapıyorlar! Buraya kadar madem geldiniz kafenin köşesindeki hediyelik eşyalar satan Salt Sack  mağazasında da uğrayın, birbirinden güzel el işleri size bekliyor.

image7

Yerevan Hatırası

Ermenistan’ın tarihi ve yöresel kıyafetlerini görmek, denemek ve fotoğraf çekilmek ister misiniz? Cevabınız evet ise, Photo Atelier Marashlian sizi bekliyor, tek çekilebileceğiniz gibi, ailece ya da arakdaşlarınız ile de çekilebilirsiniz. Hem eğlenecek hem de güzel bir anıya ve hatıraya sahip olacaksınız. 

image8

Lenİn Heykelİ


SSCB yıkıldı, Ermenistan artık bağımsız bir ülke, peki ya hala gizli bir yerde yatan kafası bedeninden ayrılmış bir Lenin heykeli varsa? Görmeye değmez mi sizce? Bizce değer, Cumhuriyet Meydanı’ndaki Tarih müzesinin bahçesinde görebilirsiniz. 

image9

Lahmacun, Falafel, Humus ve Daha Neler Neler...Yerevan’a gelmişken Suriye’den Ermenistan’a göçen Haleplilerin restoranlarına bir uğrayın,
Yemeklerini tadın, hatta biraz da sohbet edin… Size de onlara da iyi gelecek…

Sinema Eleştirmeni Melis BEHLİL Yerevan'ı Anlatıyor: "Bir Sinefilin Gözünden Yerevan"

image10

Kadife Devrim’i Hissedin 

Mayıs 2018’de dönemin Başbakanının istifası ile perçinlenen Kadife Devrim’in ardından Ermenistan Parlamentosu'nun bahçesi halka açıldı. Yerevan’da halkın itaatsizlik eylemi ile kazandığı bu zaferin en iyi sembollerinden biri olan bu bahçede minik de olsa bir yürüyüş yapmadan eve dönmeyin deriz!

image11

Kendinize Bir Bilet Alın!

Yerevan’a kadar gelmişken Opera binasını ziyaret etmemek, bir bale ya da konser dinlemeden gitmek olmaz. Bunları yapacak, bir bilet alacak zamanınız yoksa bile, en azından binayı içerden görün deriz. 

image12

Konyak Degustasyonu 

Yerevan’da yapabileceğiniz bir sihirli gezi de kuşkusuz Konyak degustasyonu olmalı. Ararat Brandy’de konyağın tarihini ve serüvenini yapacağınız yaklaşık bir saatlik tur sonrası, katılımcılar ile birlikte farklı konyakları deneme fırsatı bulacaksınız. İçki içmiyorsanız bile, bu tura katılın deriz! 

Yerevan'da Minik Mutluluklar

Son olarak birkaç önerimiz ve ikazımız da var.... 


  • Yerevan’da oldukça çok yürümeye çalışın, bir şehri tanımanın en kolay yolu sokaklarda yürümektir, unutmayın.


  • Halk pazarlarını dolaşın, sokaklarda satılan sebze meyvelerden alın, onlar daha doğal, satan teyzenin amcanın bağından bahçesinden. O insanlar ile sohbet etmeye çalışın...


  • Taksiye binecekseniz daha önceki bölümlerde bahsettiğimiz telefonunuza indirebileceğiniz uygulamalar ile çağırabileceğiniz taksileri tercih edin. Sokaktan bindiğiniz taksiciler ve alışveriş yaptığınız seyyar satıcılar ile pazarlık edin, marketten aldığınız ürünlerin fişlerine bakın.


  • Şehir içi toplu taşıma tecrübesi yaşamak isterseniz dolmuşları kullanın, metroyu deneyin.


  • Yerevan dışındaki şehir ve tarihi eserleri ziyaret etmek isterseniz daha profosyonel, pratik ve ucuza mal olabilecek turları tercih edin. Her yere taksi ile tek başına gitmeniz iyi bir seçenek olmayabilir.


  • Arkadaşlar edinin, geziniz daha zevkli ve kolay hale gelecektir.


  • Yerevan güvenli, belki de bölgedeki en güvenilir şehirlerden biri, ama siz çantanıza, paranıza dikkat edin. Özellikle de pasaportunuza, zira burada bir Türkiye Büyükelçiliği bulunmaması başınızı ağrıtabilir.

image13

About Us

image14

İçki Sevenler Buraya!


Bira sevenler üzülmesinler, Yerevan sadece konyak ve şarap şehri değil. Her kafe ve restoranda deneyebileceğiniz biraların yanı sıra bu işi daha profosyonelce kurgulayanların açtıkları mekanlar arasında en iddialıları Beer Academy ve Dargett Draft Beer Restourant. Bira üreticileri tarafından açılan bu iki mekandan Beer Academy leziz etleri ve yengeçleri ile de meşhur. 


İyi hoş da tüm bunların ardından biz bir kadeh rakıyı özledik diyenler üzülmesin. Zeituna restoran Türkiye’den bilinen rakılardan olmasa da çok güzel Lübnan rakıları getiriyor. Mezeleri de güzel, tatmanızı öneririz..

image15


Halılar


Ermeni halılarını görüp hatta satın almak isterseniz, iki iyi adresiniz var: Tufenkian Carpets ve Megerian Carpets. Merkezdeki Tufenkian Hoteli’nde de sergilenen halıları gördükten sonra Hotel’in Kharbert (Harput) kafe-restoranında zaman geçirebilirsiniz. Magerian Carpet’ın yerine gittiğinizde ise tur ile gezip ardından müzik de dinleyebeileceğiniz restoranlarında güzel bir yemek yiyebilirsiniz. Bizden öneri o gün Khapama olup olmadığını sorun, hayatınızın en leziz Khapama’sını yeme şansını kaçırmayın.

image16

VARTANLA TANIŞIN!


Çiçeklerin Kralı Vartan’ı günün her saati şehirde motoru ile dolaşırken kadınlara çiçek satarken görebilirsiniz. Vartan’ın hikayesini okudunuz ve ona bir selam vermek isterseniz Nalbantyan caddesinden gezin, karşınıza çıkacaktır. 

"Yerevan’ın En Sevilen Çiçekçisi Vartan’ın Hikâyesi'ni" Alin OZİNİAN'dan dinleyin...