Mutlaka Görmelisiniz

MÜZELER

Madenataran

image10


Yerevan’da bir müzeye gitme şansınız varsa burayı seçin, eski Ermenice’de "kütüphane" anlamına gelen Madenataran, antik Ermeni el yazması içeren dev bir arşivin müzesi. Teoloji, felsefe, tarih, tıp, edebiyat, sanat tarihi konularında Ermenice, Latince ve hatta Osmanlıca eserler sunan dünyanın en zengin Orta Çağ el yazmaları ve kitapları burada. 

Madenataran: MESROP Maştots Enstitüsü

Modern Sanat Müzesİ

image11


Ermenistan’daki modern sanatı ve yeni eserleri görmek için kaçırmamanız gereken bir müze.

MODERN SANAT MÜZESİ

Ermenİstan Tarİh Müzesİ

image12


Ermenistan tarihi ve kültürünün en önemli izlerini bulacağınız bu müze mutlaka görmeniz gerekenler listesinin başında. Ulusal koleksiyonun sergilendiği bu müzede yaklaşık 400.000 daimi benzersiz arkeolojik, nümizmatik ve etnografik obje var. Paleolit dönemden günümüze Ermenistan tarihi ve kültürünü bu müzede bulabilirsiniz, müze binasında ayrıca Ayvazovski ve daha birçok ünlü ressamın eserlerini görebileceğiniz bir galeri de var.

ERMENİSTAN TARİH MÜZESİ

PARAJANOV

image13


Rejisör ve ressam Sergey Parajanov’u daha önce duydunuz mu? O zaman kendi evi olan bu müzeye gitmelisiniz. Parajanov’u daha önce duymadınız mı? O zaman kendi evi olan bu müzeye mutlaka ve mutlaka gitmelisiniz. Şanslıysanız müze müdürünü ziyaret sırasında görebilir, onla muazzam bir sohbete başlar ve hatta mutfaklarında muhteşem yemeklerinden yiyebilirsiniz. Bizden söylemesi. 

PARAJANOV

Cafesjian Sanat Merkezi

image14


Cafesjian Sanat Merkezi, çağdaş sanatın en iyilerini Ermenistan'a getirmeye ve Ermeni kültürünün en iyilerini dünyaya sunmaya adanmış. Kurucusu Gerard L. Cafesjian'ın vizyonundan esinlenen Merkez ayrıca Gerard L. Cafesjian Çağdaş Sanat Koleksiyonu'nun önemli eserleri de dahil olmak üzere çok çeşitli sergilere ev sahipliği yapıyor. Merkezin müzesinde eserler sergilenirken yetişkinler ve çocuklar için çeşitli dersler, filmler, konserler ve çok sayıda eğitim inisiyatifi sunuluyor. 

CAFESJIAN SANAT MERKEZİ

Yervand Kochar Müzesİ

image15


Kochar’ın 20. yy’nin en önemli sanatçı ve heykeltıraşlarından biri olduğunu ve Ermenistan’da “çağdaş sanatın babası” olarak hatırlandığını söylemeliyiz. Yerevan’daki bu müzede sanatçının en ünlü heykelleri, minyatürleri ve sanatsal kişisel yolculuğu sergileniyor. Kochar’ın başyapıtlarından sayılan “Painting in Space”i kendi gözünüzle görmek için müzeye uğrayın deriz.

Yervand Kochar Müzesi

Bir Gününüzü Paracanov Müzesinde Geçirin Cengiz AKTAR, Akademisyen

Ermenİ Soykırım’ı Müzesİ

image16


Ermeni Soykırımı Müzesi ve Soykırım Anıtı Ermenistan’ın başkenti Yerevan’daki Tsitsernakaberd (Kırlangıçlar Kalesi) Tepesi’nde yer alıyor. 1967'de inşa edilen ve Ermeni kurbanlara ithaf edilen bu anıta ve müze kompleksi içerisinde yer alan Ermeni Soykırımı Müzesi-Enstitüsü de 1995 yılında hizmete açıldı. Her yıl 24 Nisan'da Ermeni Soykırımı Anma Günü'nde kurbanlarını anmak için binlerce Ermeni anıtta bir araya gelerek, hayatını kaybedenlerin anısına anıta çiçekler bırakırlar. Anıt bahçesinde çeşitli ülkelerden gelen politikacıların ölenler için diktikleri ağaçları da görebilirsiniz.

Ermenİ Soykırımı Müzesİ ve Soykırım Anıtı İçİN TIKLAYIN
image17

KİLİSELER

Ermeni kiliselerinin eşsiz sanat eserleri olduğunu fakat “Tanrı’yla insan arasındaki bağlantıyı etkilememek” için daha çok çok mütevazi bir tarzla yapıldığı düşünülür. Yerevan dışındaki tarihi kiliselerden ayrıca bahsedeceğiza ama özellikle Yerevan merkezindeki bu dört kilise göremeye değer. 1842 yılında yenilenen Surp Sarkis Kilisesi 15. yüzyıla ait. Yine 13. yüzyıla ait Surp Zoravor Kilisesi ise Opera yakınlarında bulunuyor. 1693 yılında inşa edilen Surp Gatoğike kilisesi, Sovyet Dönemi'nde binaların arkasında kaldığı için yıkılmadan muhafaza edilebilen çok nadir kiliselerden. Son yıllarda yenilenen kilise Sayat Nova- Abovyan dört yol ağzında bulunuyor. 


2001 yılında inşaa edilen Yerevan’ın en yeni katedrali Surp Sarkis Kilisesi de mutlaka göreminiz gerekenlerden!

Alin Ozinian'dan Duygu Yüklü Bir Anı: Vernisaj’da Bir "Hatalar Müzesi". Mutlaka Okuyun!

image18


Bu şehir bir açık hava müzesi, daha önce de söylemiştik. Sokakta yürürken, kafede otururken, kaldığınız yerin camından bakarken mutlaka bir heykel göreceksiniz. Bu heykeller ne bir ideolojinin putları ne de siyasi mesaj verme kaygısı ile oraya konulmuş. Heykeller sanat için oradalar ve tabii ki Ermenistan’a ve dünyaya mal olmuş büyük ustaların ruhunu ölümsüzleştirmek için. 


Heykeller

image19

  

Abovyan caddesi, Yerevan’ın atardamarı dersek yeridir. Bu caddenin başladığı noktada ünlü yazar, Modern Ermenice’nin yaratıcısı Khajatur Abovyan’ın heykeli selamlayacak sizi. Heykelin olduğu yerden Abovyan caddesinin sonuna kadar yani Cumhuriyet meydanına kadar güzel bir yürüyüş yapabilirsiniz.

Opera Meydanı, Mesrop Mashdots ve Sayat-Nova caddelerinin kesiştiği dev dört yol ağzında bulunuyor. Opera binasının eşsiz güzelliğinin yanısarı mutlaka Gayane ve Spartak Balelerinin unutulmaz kompozitörü “Ermenilerin Chaikovsky"si Aram Khachaturyan heykelini de ziyaret edin. Star Wars, 2001: A Space Odyssey gibi daha nice filmlerin müziğini yapan besteci ile tanışın. 

image20

Yerevan merkezinde dolaşmaya doymayacaksınız, ilk başlarda harita ya da sokakların adını takip ederek yaptığınız yürüyüşler kısa süre içinde rotasız gezintilere dönüşecek. Fransız Cumhurbaşkanı Sarkozy tarafından hediye edilen Rodin’in ünlü “Ressamın Heykeli” çalışması Opera Meydanı’na çok yakın, görmeden sakın geçmeyin.

image21

Şehrin farklı yerlerinden gözüken dev bir kadın heykeli göreceksiniz hani şu elinde kılıç olan, onun adı “Anne Ermenistan”, SSCB Dönemi'nde onun yerinde Stalin’in heykeli olduğunu, Cumhuriyet döneminde yıkılıp Ermenistan’ı simgeleyen bu kadın heykelinin konduğunu biliyo muydunuz? Heykeli yakından görmek için, Cascade’nin merdivenlerinden çıkın, geniş caddeyi geçerek karşıdaki büyük parka girin. İşte bu heykel o parkın ortasında. 

image22

Opera Meydanı alanında Yazar Hovhannes Tumanyan ve kompozitör Alexander İspantaryan’ın dev heykelerini göreceksiniz. Alandaki kafelerde yorgunluk almak iyi bir fikir olabilir, bu meydana neredeyse bitişik olan Karapi Liç, (Kuğular Gölü) yazın güzel bir mola noktası olacaktır.

image23

Yerevan’ın son yıllarda daha da güzelleşen Cascade (Basamaklar) yapısı, Moskovyan caddesi üzerinde bulunuyor. Cafesjian Müzesi’ni ziyarete geldiğinizde bu bölgede bulunan sanatsal eserlere bayılacaksınız. Fernando Botero Angulo’nun Ermenistan’a getirilen 3 eseri; Roma Askeri, Sigara İçen Kadın ve Kedi eserlerini görün!


image24

ÇARŞI ve PAZARLAR

Müzeler, tiyatrolar, galeriler ve heykerler tabii güzel ama ya pazarlar, ya çarşılar... Bir şehrin olmazsa olmazları. O zaman Gum Pazarı ile işe başlamalı. Her gün açık olan bu çarşı, eskiden önemli bir alışveriş merkezi olsa da bugün Yerevanlılar genelde süpermarketleri tercih ediyor. Ama yine de pazarın tadı bir başka, rengarenk turşular, birbirinden leziz kurtulmuş meyveler, taptaze sebzeler, daha önce tatmadığın peynirler ve et ürünleri ilginizi mutlaka çekecek. Alışveriş yapmayacaksanız bile, bu nostaljik pazara bir uğrayın deriz. 


Sanat ve el işi denince akla kuşkusuz ünlü Vernisaj geliyor. Hafta içi de açık olan el sanatları çarşısına daha çok ürün görebilmek için hafta sonu gitmekte fayda var.Vernisaj’da yağlı boya tablolar satılıyor ama tablo konusunda daha çok şey görmek istiyorsanız, mutlaka hafta sonu Opera’nın karşı tarafında Saryan Parkı’nda kurulan bu resim pazarını da gezin. Bu size açık bir sergi salonu keyfi yaşatacak.

image25

LENİN HALA YEREVAN'DA

Yerevan’daki tüm bu heykeller içinden mutlaka görün diyeceğimiz bir başkası da “Lenin Heykeli”. SSCB döneminde meydanın en güzel yerinde (şu andaki Marriott Hotel’in karşısında) duran bu heykel rejimin yıkılmasından sonra, parçalanmış olarak muhafaza edilmiş. Bu heykeli Cumhuriyet Meydanı’ndaki Tarih Müzesi’nin bahçesinde görebilirsiniz.


Grigor Naregatsi, Sasunlu Davut, Vahan Teryan, Arno Babajanyan, William Saroyan ve daha niceleri Yerevan’da sizi bekliyor.