Ne Alsak & Alışveriş
Alışveriş, birçoğumuz için yurt dışı gezilerimizi olmazsa olmazıdır. 


Ziyaret edilen ülkeden bir anı ile dönmeyi kim istemez ki! 


Bazılarımız o ülkeye has yiyecek, içecek ararken bir başkası yıllarca üzerinde taşıyacağı bir müchever, bir diğeri ise evinde hep seyredebileceği bir süs eşyası isteyebilir.


Ermenistan size bu konuda sınırsız seçenek sunacak, valizinizi çok doldurmayın, buradan alacağınız çok şey var!


Ermenistan, geleneksel öğeleri, el işleri, halıları, kıyafetleri, birbirinden leziz meyveleri, içmeye doyamayacağınız şarap ve konyaklarının yanında alışveriş için dünyaca ünlü markaları da bulabileceğiniz bir ülke. 


Ülkedeki alışveriş başkent Yerevan’da yoğunlaşsa da gittiğiniz farklı şehirler ve köylerde yerel tatları deneyip, satılanlardan birkaç küçük örnek valizinize atmanızı öneriyoruz. Bu tatları çok özleyebilirsiniz!image3

Tattıklarımızdan Yanımızda da Götürelim

Reçeller

image4

Ermenistan reçel konusunda da oldukça iddialı, bildiklerinizin de tadına bakın. Fakat ceviz, beyaz kiraz ve dut reçellerini mutlaka deneyin! Ve tabii ki doğal bal. Balı denemeyi unutmayın. Baharatlar ve Kahve: Pazarlar ve çarşılardaki baharat ve kahve kokusunu alınca zaten büyüleneceksiniz. 

KURU MEYVE

image5

Kurutulmuş meyve, tatlı sucuk ve pestiller: Bu konuda da oldukça büyük bir yelpaze sunuyor Ermenistan ama favori hala kuru kayısı ve vişne pestili. Cevizli sucuğu tavsiye ediyoruz! Süt Ürünleri: Yanınızda götürmesi zor olsa da mutlaka süt ürünlerini olabildiğince çok tüketin.

şarküteri

image6

 Domuz eti hassasiyeti olmayanlar bu jambonları, salamları ve sosisleri denemeliler. Domuz yemeyenler için pastırmayı ve sucuğu öneriyoruz. Bu ürünler de vakumlu ambalajlarda satılıyor. 

peynİrler

image7

Peynir çeşitleri, yoğurt (öyle dolapta 3 hafta kalanlardan değil, Yerevan’daki market yoğurdu bile size köy yoğurdu tadı verecektir), rejan (Türkiye’den tanıdığımız kaymağa benziyor), katnashor (lor peynirini andırıyor), ttvaser (sour cream/ekşi krema) götürmesi zor ürünler olsalar da belki peynirlerden götürmek isteyebilirsiniz. Bahar ve yaz aylarında geliyorsanız mutlaka vanilyalı dondurmanın da tadına bakın.

Baharatlar ve Kahve

image8
Pazarlar ve çarşılardaki baharat ve kahve kokusunu alınca zaten büyüleneceksiniz. 

TURŞU

image9

 Bu kadar çeşitli turşu görmemiş olabilirsiniz, özelikle bamya turşusunu mutlaka deneyin. Marketlerdeki kavanozlar valiz için uygun.  Şarküteri: Domuz eti hassasiyeti olmayanlar bu jambonları, salamları ve sosisleri denemeliler. Domuz yemeyenler için pastırmayı ve sucuğu öneriyoruz. Bu ürünler de vakumlu ambalajlarda satılıyor. 

REÇEL

image10

Ermenistan reçel konusunda da oldukça iddialı, bildiklerinizin de tadına bakın. Fakat ceviz, beyaz kiraz ve dut reçellerini mutlaka deneyin! Ve tabii ki doğal bal. Balı denemeyi unutmayın.

ŞARKÜTERİ

image11

  

Domuz eti hassasiyeti olmayanlar bu jambonları, salamları ve sosisleri denemeliler. Domuz yemeyenler için pastırmayı ve sucuğu öneriyoruz. Bu ürünler de vakumlu ambalajlarda satılıyor. 

KURUTULMUŞ MEYVELER

image12Kurutulmuş meyve, tatlı sucuk ve pestiller: Bu konuda da oldukça büyük bir yelpaze sunuyor Ermenistan ama favori hala kuru kayısı ve vişne pestili. Cevizli sucuğu tavsiye ediyoruz!

PEYNİRLER

image13

 Süt Ürünleri: Yanınızda götürmesi zor olsa da mutlaka süt ürünlerini olabildiğince çok tüketin. Peynir çeşitleri, yoğurt (öyle dolapta 3 hafta kalanlardan değil, Yerevan’daki market yoğurdu bile size köy yoğurdu tadı verecektir), rejan (Türkiye’den tanıdığımız kaymağa benziyor), katnashor (lor peynirini andırıyor), ttvaser (sour cream/ekşi krema) götürmesi zor ürünler olsalar da belki peynirlerden götürmek isteyebilirsiniz. Bahar ve yaz aylarında geliyorsanız mutlaka vanilyalı dondurmanın da tadına bakın.

"Agos'un Oburu" Ünlü Gurme-Degüstatör Levon BAĞIŞ yazdı: "Şarap; Bu Toprakların En Kadim ve Ayrılmaz Parçası..."

İÇECEKLER

DOĞAL MEYVE SULARI

image14

Doğal Meyve Suları, Gazozlar ve Çaylar: Özellikle kuşburnu suyu ve tarhun gazozunu başka yerde bulamazsınız. Nar, şeftali ve kayısı çaylarını ve farklı kahveleri arkadaşlarınıza hediye etmek de isteyebilirsiniz. 

ŞARAP

image15

Şaraplar: Üzüm ve Nar şarabı dışında farklı meyvelerden elde edilen şaraplar bulunuyor. Karas, Voskevaz, Areni güzel markalar, ama üzülmeyin, en ucuz şarap bile keyifle içilebilir. 

VOTKA

image16

Yabancı ve Rus votkaları satılmakla beraber, Yerevan’da yerli yapım votkalar da oldukça ünlü. Kayısı votkasını mutlaka deneyin, acı sevenlere kırmızı biberli votkaları da öneriyoruz. 

KONYAK

image17

En heyecanlı yere geldik. Sovyetler döneminde, Moskova’da Yerevan konyağı için sıraya girildiğini, İngiliz başkanı Churchilin’in Ermeni konyağına bayıldığını, Ermenistan’ın tüm dünyaya “Armenian Brandy” adı ile konyak ihraç ettiğini biliyor muydunuz? Artık biliyorsunuz. Dükkanlardan alıp içebileceğiniz konyağı, otellerde ve cafelerde de sipariş etmek mümkün, Yerevan’da konyak her yerde! Kendinize daha özel bir hediye vermek istiyorsanız Konyak Üretim Merkezlerindeki “Degustasyon Turlarına” katılıp, hem konyağın tarihçesi ile tanışıp hem de konyak mahzenlerini görebilirsiniz. Garanti ediyoruz, o kokuyu asla unutmayacaksınız.

image18

El Emeği, Göz Nuru Hediyelik Eşyalar

El işi pazarlarının en ünlüsü Vernisaj size bu konuda büyük öneriler sunacak, aklınıza gelebilecek her türlü hediyelik eşya Vernisaj’da. Kül tablaları, kitap ayraçları, heybeler, şamdanlar, heykelcikler, yağlı boya tablolar, gümüş takılar, saç tokaları, örme oyuncaklar, rozetler, kitaplar, kilimler daha neler neler. Bu tip ürünleri turistik merkezlerdeki hediyelik eşyacılardan da alabilirisniz seçim sizin, ama kendinize ya da sevdiklerinize Ermenistan’dan bir nar objesi ve kayısı çekirdeğinden yapılan bir hediyelik eşya almayı unutmayın!  Vernisajda pazarlık yapın! Utanılacak bir şey yok, pazarlık Vernisaj’ın olmazsa olmazıdır.

image19

Ünlü Markalar


Yerel ürünlerin dışında, birçok yabancı markayı ve lüks ürünleri alışveriş merkezlerinde ( Yerevan Mall, Rio Mall ya da Dalma Mall ) ve Yerevan’ın merkezindeki Kuzey caddesi (Northe Ave) gibi bulvarlardaki mağazarlardan temin edebilirisiniz. 


Çok sayıda marka, mağaza ve eğlence mekanına ev sahipliği yapan bu AVM’lerde, bir aile alışverişinden sonra, çocuklar oyun alanı ya da sinemada eğlenirken, siz de bir kafede zaman geçirebilirsiniz. Kuzey Bulvarı’ndaki Taşir Alışveriş Caddesi Galerisi gibi Abovyan, Tumanyan ve Sayat Nova caddeleri de birçok ünlü markaya ev sahipliği yapıyor.