image1

Yerevan'dan Ötesi

Yerevan güzel ve dinlendirici bir şehir fakat zamanınız varsa mutlaka Yerevan dışına çıkın.

 

Farklı şehirleri ve köyleri gezin! 


Unutmayın Ermenistan küçük bir ülke olsa da UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan birçok tarihi yapıya ev sahipliği yapıyor.


Bu gezileriniz birkaç günlük ve gece konaklamalı olabileceği gibi, günübirlik de olabilir. Sabah gidip gece Yerevan’a dönebileceğiniz destinasyonlar oldukça çok. Şehir dışına çıkarken bir taksi ile anlaşabilirsiniz, günübirlik araba da kiralayabilirsiniz ama önerimiz eğer Yerevan’da size arkadaşlık edecek Ermenistan’ı iyi bilen bir arkadaşınız yok ise HyurService, BarevArmenia, EnvoyTours gibi bilinen şirketler ile bu gezilerinizi gerçekleştirmeniz. 


İnternet sayfalarındaki bilgilerden rotalara ve fiyatlara ulaşabilir, ofislerinden biletlerinizi kolaylıkla alabilirsiniz.

image2

EÇMİyadzİn Kİlİsesİ ve Kompleksİ

Ermenilerin, M.S. 301’de, pagan inanışından vaz geçip Surp Krikor Lusavoriç öncülüğünde Hristiyanlığı benimsediler. Böylece pagan ibadethanelerin yerine kiliselerin inşa çalışmaları başladı. İnanışa göre Surp Krikor’a görünen Hazreti İsa altın bir çekici yere vurarak o noktaya bir ibadethane inşa edilmesini istemiştir. İsa’nın işaret ettiği yere yapılan kiliseye “Tanrı’nın Tek Oğlu Yere İndi” anlamına gelen “Eçmiyadzin” adı verilmiştir. Bu nedenle Ermeni geleneğinde Eçmiyadzin büyük bir kutsallığa sahiptir. Eçmiyadzin, Tüm Ermeniler Katolikosu, yani Ermeni Apostolik Kilisesi’nin lideri konumundaki Patriğin oturma makamı yani tabir yerindeyse Ermenilerin Vatikanıdır. Yaklaşık 150.000 m² bir alana sahip olan kompleksin içinde katedralin dışında, kutsal emanet bölümü, lojmanlar, müze, din okulu ve bir kütüphane bulunur. 4. yüzyılın başlarında, kilisenin bulunduğu Vagharşapat şehri, Büyük Ermenistan Krallığı’nın başkentiydi. Eçmiyadzin’e gelmişken Yerevan dönüş yolu üzerinde bulunan Aziz Gayane ve Aziz Hripisime Kiliselerini ve Zvartnoc tarihi şehir kalıntılarına uğramayı unutmayın. Eçmiyadzin’e Yerevan’ın erkezinden kalkan dolmuşlar ya da taksi ile kolayca ulaşabilirsiniz. 

image3

Khor Vİrap

Yerevan’a 45 km uzaklıkta bulunan bu harika manastır bir anlamda Ermenilerin Hristiyanlık için verdikleri sınavı sembolize eder. Ermeniler arasında Hristiyanlığı yayan Surp Krikor Lusavoriç, ceza olarak 13 yıl boyunca burada tutsak kalmış daha sonra Kralın gördüğü bir rüya ile çukurdan çıkarılmıştır. Bu olay üzerine Ermenistan Hristiyanlığı resmi din olarak kabul etmişitir. Kilisenin orijinal şapeli 642’de, Surp Asdvadzadzin Kilisesi ise 1662’de inşa edilmiştir. Khor Virap, Türkiye sınırına sadece 8 km uzaklıktadır, kilisenin olduğu noktadan Ararat dağının manzarası anlatılamaycak kadar güzeldir. Khor Virap ayrıca Türkiye ve Ermenistan’ın fiziksel olarak birbirine ne kadar yakın, ne kadar iç içe olduğunu çıplak göze görmek açısından da gidilmeye değer.

image4

Garnİ Tapınağı

Yerevan’dan 30 km uzakta bulunan Garni Tapınağı Ermenistan’ın Hristiyanlık öncesi pagan dönemine ait en heybetli ve önemli yapılardan biri. Ermenistan dünyada Hristiyanlığı resmi din olarak kabul eden devletlerden biri olsa da Ermenistan Helenistik medeniyetinin bir parçası oldu ve o dönemden sadece Garni pagan tapınağı ayakta kaldı. Drtad Takavor (Tiridates) tarafından 1. yüzyılda Güneş Tanrısı “Mihr” adına yaptırılan tapınak, 4. yüzyılda Ermenilerin Hristiyanlığı kabul ettikten sonra 3. Drtad’ın kardeşi Khsosrovidukht’un yazlık konutu olarak kullanılmaya başlanmış. Aslında, Hristiyanlığın kabulu ardından tüm pagan ve helenistik döneme ait tapınaklar Ermeniler tarafından yerle bir edildi fakat dönemin birçok düşünürüne göre, bu tapınak çok değerli bir sanat eseri olduğu için yıkılmaktan kurtuldu. 1679 depreminde zarar gören yapı, 1969-1975 yılları arasında büyük bir restorasyon yaşadı. 2000’li yılların ortalarında tapınağın hemen yanındaki hamam da restorasyona tabii tutuldu. Eski Sovyetler Birliği bölgesinde belki de tek olan bu mimari, size başta Nimes’teki Maison Carrée’yi veya Atina Akropolisindeki Parthenon’u anımsatacak. Geometrik sütun dizileri, yapının etrafını kuşatan merdivenler ve sütun başlıkları da dahil olmak üzere göreceğiniz oymalar sizi şaşırtacak.

Ermenistan'daki Köyleri Merak Edenler İçin: "Mayakovski Köyü ve Nazım Hikmet"

image5

GeghaRd Kİlİsesİ

Geghard (Ermenice mızrak anlamına geliyor. Manastır kompleksi, 4. yüzyılda Hazreti İsa’nın vucuduna saplanan mızrağın bir kısmının saklandığına inanılan mağaranın üzerine kurulmuş. Manastır "Mağara Manastırı" anlamına gelen Ayrivank olarak da adlandırılır. Günümüzde ise manastır yaygın olarak Geghard ya da "Mızraklar Manastırı" anlamına gelen Geghardavank olarak adlandırılıyor.1215 yılında manastıra bir de ana şapel inşa edilmiş. 2000 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak listelenen Gehhard Manastırı’nın en büyük özelliği, tek bir devasa kayanın oyularak kilise haline getirilmesidir. Manastırın yakınında Artaşat yakınlarında Aras ile birleşen Azat nehrini de görmek mümkün.

image6

Sevan Gölü ve Yarımada

Sevan Gölü, 940 km² yüz ölçümü ve 1900 m yüksekliğiyle dünyanın bu büyüklükteki en yüksek gölü. Böyle olunca size bulutların üzerinde olduğunuza inandıracak harika bir manzarası var. Kışı aylarında Ermenistan’ı ziyaret ediyorsanız, yüzemeyiz gitmenin anlamı yok diye düşünmeyin. Kar altındaki harika gölü, yarım adadaki manastırı ve bu muhteşem manzarayı da görün. Sevan sadece Ermenistan'ın değil, Kafkasya'nın da en büyük gölü. 83 metrederinliği olan  Sevan’a 28 nehir ve akarsu boşalıyor.Sevan Gölü havzasından çıkarılan arkeolojik kalıntılar bölgenin Bronz Çağı'ndan bu yana yerleşim bölgesi olduğunu kanıtlıyor. Eskiden Geğama denizi, Geğarkunyats denizi, Likhnitis isimleriyle bilinen gölün Ermenice ismi olan Sevan'ın, Urartuca "Sular ya da Göller Ülkesi" anlamına gelen Suina'dan geldiğine inanılıyor. Sevan Ermenistan ve özellikle diasporada kullanılan üniseks bir isim. Göldeki yarımada üzerinde bulunan tepedeki Sevanavank kompleksindeki 305 yılında yapılmış kiliseleri de mutlaka görün. Kiliselerin olduğu mevkiden manzara harika.

Sevan ve yakındaki restorantlarda mutlaka yemek yemek için mola verin. Sevan İşkhan balığını ve bölgenin baklavasını mutlaka deneyin. Bölgedeki Van ve Urmiye göllerden farklı olarak Sevan’ın suyu tatlı ama balığı gerçekten leziz. Buraya kadar gelmişken restorantlarda servis edilen “Pavurya Kebabı” ve “İşkan Gatası” lezzetlerini mutlaka tadın. Yazın gidecekseniz tatil bölgeleri ve plajlar gayet güzel. Güneşe dikkat edin, yükseklikten dolayı farkında olmadan hızla bronzlaşabilirsiniz.

image7

Tatev Manastırı

Ermenistan’ın güneyinde bulunan 9. yüzyılda inşa edilmiş Tatev Manastır Kompleksi, ülkenin en önemli tarihi zenginliklerinden biridir. Bu Orta Çağ manastırı bir dini merkez olmanın yanı sıra, Ermeni Syunik krallığının en önemli stratejik merkezi olmuş. Orta Çağ boyunca ülkenin en önemli ruhani merkezlerinden biri olup, 500 din adamına ev sahipliği yapan bu dini kompleks, aynı zamanda 14. yüzyılda inşa edilen dini, bilimsel ve edebiyat alanında önemli çalışmalar yapmış bir üniversiteyi de bünyesinde barındırdı. Çağın önde gelen filozofları, teologları, müzisyenleri, edebiyatçıları ve diğer sanat kollarındaki önemli isimlerinin duraklarından biri olan bu kompleks hala Ermenistan’ın en ilginç yerlerinden biri. Yüksek ve etkileyici duvarlarla çevrili olan bu kompleks üç kilise ve değişik anıtlardan oluşuyor. Ayrıca dünyaca ünlü Ermeni sanatçı Charles Aznavour ve oğlu Nicolas Aznavour 2017 yılında bu manastırda vaftiz oldu. Yaklaşık 6 km uzunluğundaki, “Tatev’in Kanatları” teleferiği Halidzor ile Tatev Manastırı arasında gidip gelen dünyanın en uzun teleferik hattı. 2016 yılında Teleferiği’nin Guinness Rekorlar Kitabı’na kayıt töreni gerçekleştirildi. “TaTever” telefelik hattı ve “Sky Club” kulübü, tarihi Tatev Manastırı üzerinde yamaç paraşütü uçuşları da düzenliyorlar. Ermenistan’ın güneyindeki Goris şehrinin havalimanindan gerçekleştirilen uçuşa katılanlar 10-20 dakika boyunca gökyüzünden Vorotan kanyonunun, Tatev manastırının eşsiz güzelliğini seyredebiliyorl

image8

Zorats Taşları

Ermeni “Stonehenge” olarak da bilinen bu tarih öncesi bir arkeolojik site Sisian kasabası yakınlarında bulunuyor. Zorats Karer, Karahunj, (Carahunge) da denen bu taşlar arkelolji ile ilgilenen birçok kişinin ilgisini çekiyor. Bazı bilim adamları, Yerevan'dan 200 km uzaklıkta bulunan 7500 yaşındaki Karahunj'un, dünyanın en eski rasathanesi olduğunu söylüyorlar. Taşların toplam sayısı 223 iken, bazılarının ağırlığı 10 tonu geçiyor. 2016 yılında "National Geographic" yıldızları izlemek için dünyanın en uygun ve en eski 10 yerin listesini hazırladı. Bu listede Ermenistan'daki megalitik kompleksi Karahunj da yer aldı.

image9

Zvartnots Harabeleri ve Zvartots Katedrali

Zvartnots Antik Kenti’nin en başyapıtı olan kilise Katolikos III. Nerses’in emriyle 641 ve 662 yılları arasında inşa edilmiş. 10. yüzyılda zarar gördüğü depremden sonra, 1900-1907 yaklaşık bin yıl sonra ortaya çıkarıldı. Restorasyonların önemli kısımı 20. yüzyılın başlarında gerçekleştirildi. Zvartnots UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde bulunuyor. 

image10

Haghpat ve Sanahİn Manastırları

Ermenistan’ın UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne giren diğer iki tarihi eser Haghpat ve Sanahin Manastır Kompleksleri. Sanahin “daha eski” anlamını taşıyor, bunun bu kilisenin Haghpat’tan daha eski olduğunu vurgulamak için kullanıldığına inanılıyor.

Haghpat Manastırı, Debed nehrine bakan bir tepede yaklaşık 976-991 yılları arasında kral II. Smbat döneminde inşa edilmiş. Grihor Lucavoriç’e adanmış iki bölümden oluşan şapel ise 11. yüzyılda inşa edilmiş. Dağların arasında inşa edilmiş bu kilise kompleksi, nehrin karşısındaki konumu ile oldukça büyüleyici. Komplekste ayrıca, Ermeni kral ve kraliçelerine adanmış şapellerin yanı sıra, Ermenistan’a özgü muhteşem oyma motiflerle süslü Khachkarları (taş haçları) da görebilirsiniz.

Hağpat Manastırı ise Ermenistan'ın Hağpat kentinde bulunan bir Orta Çağ manastır kompleksi. Manastır, muhtemelen 976'da Bagrati kralı Ashot III'ün karısı Kraliçe Khosrovanuş tarafından yaptırılmış. Bu iki manastır Ermenistan’ın kuzeyinde ve Yerevan’a oldukça uzak olsalar da görülmeye değ

Gazeteci Emine Uçak ERDOĞAN Türkiye'nin Yakın Komşusu Hakkında Yazdı: "Yakınızdaki Ülke Ermenistan"

image11

Goşavank

Goşavank, Ermenice "Goş’un Manastırı" anlamına geliyor. Ermenistan'ın Tavuş Eyaleti'nideki Gosh köyünde bulunan 12- 13. yüzyıla ait Ermeni manastırıdır. Bugünün manastırı, işlevsel bir dini kompleks olma durumunu sürdürememiş fakat popüler bir turistik yer olarak önemli manastırlar listesinde yerini almıştır. Manastır aynı zamadanda dünyadaki en özel ve etkileyici khaçkar yani taşhaçlara ev sahipliği yapıyor

image12

Haghartsİn

Haghartsin Dini Kompleksi Tavuş Eyaleti'ndeki Dilijan kasabası yakınlarında bulunan 13. yüzyıla ait bir manastırdır. Bagratuni hanedanlığı himayesinde yaptıraln manastır kompleksinde 3 kilise ve çok sayıda khaçkar bulunuy